Autor pomnika Arkadego Fiedlera i garść tematów organizacyjnych

Pomnik Arkadego Fiedlera, który stanie w Ambinanitelo, zostanie wykonany z kamiennego bloku. Zależy nam na tym, aby pomnik wizualnie współgrał z architekturą wioski. Kamień to naturalny budulec, podobnie jak bambus wykorzystywany tutaj nadal do budowy chat. Tylko bogatych mieszkańców stać na budowanie domów z heblowanych desek, które po dziś dzień są na wyspie rarytasem. Dom z takich desek dobitnie świadczy o wysokim statusie zamieszkującej go rodziny.

Pomnik- rzeźba zostanie wykonany w stolicy Madagaskaru, w Antananarivo przez Alberta Ziębę (zbieżność nazwisk przypadkowa). Albert Zięba mieszka na wyspie od kilkunastu lat. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Liege (Belgia), kierunek rzeźba. Aktualnie oprócz pracy twórczej zajmuje się nauczaniem plastyki w najlepszej prywatnej szkole na Madagaskarze, w szkole francuskiej w stolicy. Ma w swoim dorobku między innymi statuę poświęconą Maurycemu Beniowskiemu, która stoi w stolicy i stała się miejscem pielgrzymek przyjezdnych nie tylko z Polski.

Albert Zięba Arek Ziemba Antananarivo Madagaskar

Odsłonięcie pomnika w Ambinanitelo planujemy na drugą połowę 2014 roku. Taki polski akcent w dalekim Madagaskarze, akcent poświęcony naszemu wielkiemu podróżnikowi i pisarzowi, to niewątpliwie również dyskretna, ale pełna pozytywnego wydźwięku promocja naszego kraju. Arkady Fiedler jest na Madagaskarze postacią odbieraną jednoznacznie pozytywnie. Podobnych, pozytywnie odbieranych białych przybyszów z jego epoki jest bardzo niewielu. Uważamy, że Arkady Fiedler mimo skromności nie protestowałby przeciw takiemu upamiętnieniu jego pobytu i pracy w Ambinanitelo. Jak często wspomina syn pisarza, Marek Fiedler, podróż na Madagaskar była dla jego ojca „podróżą życia”.

This entry was posted in Temat rzeka. Bookmark the permalink.

Comments are closed.