Brzegi rzeki i tereny, przez które płynie Antanambalana

System rzeczny, który zbadamy podczas ekspedycji spełnia ważny dla nas warunek: trasa musi być urozmaicona i stawiać różnorodne wyzwania.

Źródła rzeki znajdują się na wysokości około 2100 m n.p.m. W początkowej fazie wyprawy trasa prowadzi przez porośnięte dżunglą góry, brzegi strumienia powinny być tu dzikie z bardzo ograniczonymi możliwościami wejścia na tereny zalesione.

Gdy rzeka wpływa na wyżyny, na wysokości około 1200 m n.p.m. dżungla ustępuje rzadszej wegetacji. Na wyżynie znajdują się nieliczne osady, spodziewamy się tutaj ryżowisk oraz gdzieniegdzie lasów czy zarośli.

Gdy lustro rzeki obniża się do około 1100 m n.p.m. Antanambalana wpływa na najbardziej interesujące tereny leśne na trasie, do absolutnie dziewiczej, niedostępnej dżungli. Na tym terenie jedynymi drogami dostępnymi dla człowieka są właśnie nurty rzek i strumieni. Tylko ich nurtem można poruszać  się w terenie.

W samej dżungli rzeka przebija się przez góry, jej nurt praktycznie odbija się od szeregu masywów skalnych i toruje sobie drogę dnem kanionu. Z analizy rosyjskich map szpiegowskich Madagaskaru wynika, że ściany kanionu mają do kilkuset metrów wysokości. Poniżej wodospadów nurt rzeki skręca pod bardzo ostrym kątem na południe i jej nurt się uspokaja. Tu lustro wody znajduje się już tylko na wysokości 200 m n.p.m. Początkowo rzeka płynie jeszcze przez dżunglę, im bliżej wybrzeża, tym więcej wiosek i ryżowisk mieniących się wszystkimi kolorami zieleni.

kameleon Madagaskar

This entry was posted in Temat rzeka. Bookmark the permalink.

Comments are closed.