Fotografia i pokazy

087

Ravenala. To jeden z najważniejszych symboli Madagaskaru. Dosłownie i w przenośni. Ravenala jest na monecie, na banknocie, na każdej ważniejszej pieczęci. To drzewo podróżnika, w łodygach którego zawsze znajduje się zapas pitnej wody. To także godło Madagaskaru.

Miałem w głowie poukładane zdjęcie ravenali. Przez kilka lat nie mogłem go jednak zrobić! Największym problemem było zbyt kontrastujące oświetlenie drzewa i tła. Bywało, że prosiłem kierowców taxi-brousse o zatrzymanie auta, żeby podjąć kolejną próbę. Dobre miejsce jest na 55 kilometrze drogi z Antsohihy w kierunku Ambanja. Popularne są zdjęcia pewnej ravenali w okolicach Antsirabe, która stoi na tle czerwonej skarpy. To też nie to, bo chciałem mieć swoją prywatną ravenalę.

Odkryłem ją w końcu w miejscu dobrze mi znanym, jakieś 40 kilometrów od wschodniego wybrzeża. Kilkanaście kilometrów ścieżką za Tsaramaimandro. Wcześniej przechodziłem tędy co najmniej trzy razy, ale dopiero z dobrymi chmurami i przy właściwym oświetleniu złamanym filtrem polaryzacyjnym zrobiłem „moją ravenalę”. Na co kolej teraz? Pewnie przede wszystkim na famadihana w dobrym towarzystwie i w miękkim słońcu, czyli na tak zwane „przewracanie nieboszczka”, miejscową specjalność etnograficzną.

Comments are closed.