Fotografia i pokazy

090

A kogo mamy tutaj… niech się zastanowię… Kerety!

Kerety w 2009 roku „robiła na ladzie” w małym sklepiku. Siedziała tam z koleżanką, obie ładnie umalowane. Pokazałem im jakieś czasopismo z moim reportażem, zrobiłem im małą sesję parę metrów od sklepiku. Dobrze to wyszło, więc, gdy kilka dni później wróciłem znowu do wioski, pokazałem Kerety wyniki, dałem parę zdjęć i powiedziałem, że pewnie trafi do polskiej gazety.

Dziewczyna, jak to na Madagaskarze zwyczajne, odebrała to jakby spokojnie, ale na pewno musiała ją w środku rozpierać duma! No to mówię do Kerety: „teraz malujemy, zrobisz sobie ładny makijaż, potem przerwa, założysz coś kolorowego i wtedy zrobimy jeszcze zdjęcia na plaży. Ale to później, tak koło trzeciej. Wtedy słońce nie jest takie silne, zdjęcia będą ładniejsze. W dzień słońce jest mocne, białe, nie ma tyle ładnych kolorów, co wtedy, gdy idzie wieczór”.

Miałem nawet wrażenie, że Kerety zrozumiała, o co chodzi z tym słońcem. Zrobiłem jej podczas malowania masę zdjęć i gdy skończyła, poszedłem do swojej chaty. Wróciłem koło wpół do czwartej. Wyszedłem z założenia, że Kerety jak każdy Malgasz i każda Malgaszka nie jest punktualna. Gdy przyszedłem, siedziała w sklepiku zapłakana, bez makijażu!

Chłopak Kerety okazał się wielkim zazdrośnikiem! Musiała tam być duża awantura! Kompletnie niepotrzebna, bo nie wtrącałem się w kompetencje chłopaka. A on moim kompetencjom też by nie zagroził. Przecież nie ma aparatu do robienia zdjęć! Żal mi było tych ujęć na plaży, ale Kerety chyba bardziej żałowała. Mi udało mi się z brakiem sesji na plaży łatwo pogodzić, bo pierwsza była bardzo udana.

Kiedy rozmawiałem z Kerety o tym, co się stało, chłopak zjawił się w sklepiku i z hukiem zaczął zamykać okienka, przez które zaglądają klienci i przez które wymienia się mydło, naftę, ryż, sól i parę innych rzeczy na brzęczącą monetę. Bąknął tylko, że właśnie zamykają. Na co dzień taki sklepik działa do zmroku i trochę dłużej.

Zazdrośnik poniósł jednak karę za popsucie sesji! Kerety ma już kogoś innego, w zeszłym roku urodziło im się pierwsze dziecko.

Comments are closed.