Świat endemicznych roślin i zwierząt na Madagaskarze

Jak nigdzie indziej na świecie. Każdy, kto choć trochę interesuje się nawet nie tyle Madagaskarem, ile geografią świata, słyszał o tym, że Madagaskar to królestwo endemitów. Wyspa odłączyła się od Gondwany, od prakontynentu, zanim na przykład rozwinęły się większe ssaki. Różnie określa się tutaj procent roślin czy zwierząt endemicznych, ale opracowania rzadko podają, że jest to poniżej 80%.

Madagaskar kryje w sobie tak niedostępne tereny, że warto przytoczyć kilka świeżych wiadomości dotyczących odkryć biologów:

- luty 2012: niemiecko- amerykański zespół odkrył mikroskopijny gatunek kameleona brookesia micra. Dorosłe, męskie osobniki osiągają długość 16 milimetrów.

- styczeń 2012: malgasko- niemiecki team odkrył nowy gatunek ssaka (!!!), aktywnego w nocy lemura microcebus gerpi.

- kwiecień 2012: Zoltan T Nagy, naukowiec Royal Belgian Institute of Natural Sciences w Brukseli: „Bardzo zdziwiła nas duża liczba gadów odkrytych w ostatnich latach na Madagaskarze. Jest to wielką niespodzianką, jeżeli wziąć pod uwagę, że gady Madagaskaru cieszyły się w ciągu ostatnich dwudziestu lat bardzo dużym zainteresowaniem biologów”.

- kwiecień 2012: Gontran Sonet, naukowiec instytutu j. w.: „Wyniki najnowszych badań świadczą o pierwszorzędnym znaczeniu Madagaskaru jako jednego z tych miejsc na świecie, które cechują się największym zróżnicowaniem gatunków flory i fauny.”

Arkady Fiedler lemur katta Madagaskar

Fotografia ze zbiorów Muzeum i Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Informacja z raportu organizacji WWF z czerwca 2011 roku:

- „w latach 2000- 2011 odkryto na Madagaskarze w sumie 615 nowych gatunków zwierząt”

This entry was posted in Temat rzeka. Bookmark the permalink.

Comments are closed.