Trasa

Na początku wyprawy wyruszymy pieszo z wioski Anjozomadosy w okolicach Bealanana. Stąd skierujemy się na północny wschód, aby odnaleźć źródła rzeki Mafaika. Źródła te tworzą strumień płynący początkowo przez porośnięte dżunglą góry. Na początku będziemy więc poruszać się pieszo wzdłuż strumienia bądź jego nurtem. Tak przebędziemy całą długość rzeki Mafaika.

Mafaika to pierwszy odcinek systemu rzecznego, który będziemy eksplorować. Rzeka nazywa się tak do miejsca, gdzie wpada do niej strumień o nazwie Manandilatra. Dalszy, środkowy odcinek rzeki nosi nazwę Amparihy. Od momentu połączenia się z wodami rzeki Antsaribe rzeka nosi nazwę Antanambalana i pod tą nazwą uchodzi do oceanu. Łączna długość rzeki od źródeł Mafaika, znajdujących się na zboczach góry Lohan Ankadirano (2181 mnpm), do ujścia Antanambalany w zatoce Antongil wynosi ok. 550 km.

Po połączeniu się rzeki Mafaika ze strumieniem Manandilatra, rzeka wpływa na rozległą wyżynę o stałej wysokości około 1200 m n.p.m. Na tym odcinku rzeka nosi nazwę Amparihy. Dżungla ustępuje tu rzadszej wegetacji. Na wyżynie znajdują się liczne, niewielkie osady zamieszkałe przez Malgaszy z ludu Betsimisaraka. W jednej z pierwszych osad zakończymy etap pieszy i rozpoczniemy spływ lakana, tradycyjną dłubanką. Rzeka na tym odcinku ma charakter nizinny, bardzo silnie meandruje, tworzy liczne zakola, płytkie rozlewiska i ślepe odnogi, co będzie sprawiało duże problemy nawigacyjne.

Arkady Fiedler Ambinanitelo MadagaskarFotografia ze zbiorów Muzeum i Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Comments are closed.