Wodospady ukryte w dziewiczej dżungli, jedno z ostatnich miejsc nietkniętych ludzką stopą

Źródła informacji na temat wodospadów są bardzo ograniczone, nie istnieją żadne relacje z wypraw do tego miejsca, żadne fotografie czy rysunki. Najważniejsze dane czerpaliśmy z rosyjskich map szpiegowskich z lat 1960-1989, ze zdjęć satelitarnych tego miejsca oraz z relacji L. H. Ransome, który dotarł od południa jedynie do początków katarakt i po dotarciu do pozycji około 15°04’00” szerokości geograficznej południowej zmuszony był zawrócić.

Łączna wysokość katarakt to około 750 metrów, przy czym najwyższy pojedynczy wodospad ma około 200 metrów wysokości. Wodospady znajdują się w dziewiczej, niedostępnej dżungli. Najbardziej krytyczna część trasy, ta, która jest największym wyzwaniem, to dziki, górski przełom rzeki Antanambalana. Spieniona rzeka płynie tam częściowo kanionem.

Nie ma fizycznej możliwości poruszania się wzdłuż rzeki, obok jej koryta. Uniemożliwiają to strome ściany widoczne na rosyjskich mapach. Przy tym znana nam z wyprawy w 2008 roku dżungla jest zbyt gęsta i górzysta, aby człowiek mógł wyrąbać w niej ścieżkę.

Jedynym realnym sposobem poznania całego systemu rzecznego rzeki Antanambalana jest taka eksploracja wodospadów, przy której ekipa pozostaje cały czas w korycie rzeki bądź na jego skraju.

rzeka Antanambalana Madagaskar

Tutaj znajdziesz TEMAT RZEKA- artykuł powiązany.

This entry was posted in Temat rzeka. Bookmark the permalink.

Comments are closed.